Řád Jana Žižky z Trocnova – první stupeň

Řád Jana Žižky z Trocnova má více stupňů, které vznikly na základě nařízení 152/1946 Sb. ze dne 14. června 1946. Záměrem bylo vytvořit vojenské vyznamenání pro velitele jednotek československé armády, resp. spojeneckých armád, kteří osvobozovali Československo ve druhé světové válce.

Řád Jana Žižky z Trocnova propůjčoval prezident republiky. Propůjčit ho mohl také ministr národní obrany nebo velitel vojska, pokud k tomu dostali od prezidenta zmocnění.

Řád Jana Žižky z Trocnova 1. stupeň – Original

Řád oceňoval vedoucí jednotek, kteří přispěli k osvobození republiky, projevili osobní statečnost, jež měla vynikající vliv na splnění bojového úkolu, či projevili vynikající bojovou činnost při splnění povinností velitele jednotky.

Na řádu prvního stupně je vyobrazena osmicípá hvězda s reliéfem hlavy Jana Žižky z Trocnova. Doplněn je o nápis „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte“. Řád vytvořil Alois Sopr. Mezi držiteli řádů jsou velitelé vyšších jednotek.

Získat originál řádu je obtížné, ale pokud patříte mezi sběratele, určitě vás potěší muzejní kopie Řádu Jana Žižky z Trocnova 1. stupně.

Řád Jana Žižky z Trocnova – Kopie

Řád Jana Žižky z Trocnova – třetí stupeň

Také řád třetího stupně (existuje i řád druhého stupně, který je stejný jak 1. stupeň, jen ve stříbrném provedení) byl udělovaný za hrdinství prokázané při osvobozování republiky. Vznikl na základě stejného zákona jako řád prvního stupně a i zde je nápis „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte“. Třetí stupeň je celý stříbrný a nosí se na stuze, zatímco řády prvních dvou stupňů se připínají pomocí šroubu s maticí.

Řád Jana Žižky z Trocnova – třetí stupeň byl propůjčovaný zpravidla velitelům praporů, oddílu, setnin a čet. Dostávali ho ti, kteří prokázali odvahu nebo osobní statečnost či projevili vynikající bojovou činnost při plnění povinností velitele jednotky.

Řád Jana Žizky z Trocnova 3. stupeň

Nyní je možné Řád Jana Žižky z Trocnova 3. stupně získat jako sběratelskou kopii, která je ve velmi povedeném provedení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *